Ekolog z ponad 5-letnim doświadczeniem w branży gospodarki odpadami. Przez ostatnie 4 lata popularyzował narzędzia adaptacji do zmian klimatu, w tym Nature-Based Solutions. Jest także współautorem „Katalogu rozwiązań opartych na naturze” (www.plato.lviv.ua/wp-content/uploads/2021/12/katalog-por-1.pdf) i współzałożycielem przestrzeń ogrodu miejskiego „Rozsadnyk” we Lwowie (www.fb.com/rozsadnyk).
Kierownik biura ekologii i zasobów naturalnych Lwowskiej Rady Miejskiej Ukrainy. Wywodząca się z socjologii i rozwoju urbanistycznego, pracuje nad poprawą parków miejskich, zieleni i gospodarki wodami powierzchniowymi. Wraz z rozpoczęciem wojny na pełną skalę wywołaną agresją rosyjską, biuro przemyślało całą swoją politykę miejską z punktu widzenia bezpieczeństwa socjalnego. Znacznie więcej osób korzystających z parków, alternatywne źródła zaopatrzenia w wodę, budowa osiedli dla przesiedleńców, zagospodarowanie nowych terenów dla przesiedlonego przemysłu to ich nowe główne wyzwania.
Wielokrotnie nagradzana projektantka krajobrazu z własną praktyką SZTUKA ogrodnicza ANNA GALAGAN oraz partner w biurze krajobrazowym ORIGAMI. Jej nagrody: złote medale na Kijowskich Festiwalach Krajobrazowych 2017, 2018, złoty medal RHS na Malvern Spring Festival 2019 (Wielka Brytania).
Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej, specjalista w dziedzinie gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Ukończył studia podyplomowe w zakresie auditingu ekologicznego (Uniwersytet Gdański), ekonomicznych podstaw zarządzania projektami (Uniwersytet Warszawski, Harvard University), zarządzania zasobami naturalnymi (Politechnika w Dreźnie), projektów środowiskowych w Unii Europejskiej (Międzynarodowe Centrum Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Wagheningen w Holandii).
Architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, właściciel pracowni projektowej Krajobrazy Sp. z o. o., fundator Fundacji Krajobrazy, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i biegły sądowy. Pełnił funkcję prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, z ramienia której w 2008 roku podpisał przystąpienie Polski do Ogólnoświatowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA). Wraz z zespołem zdobył szereg nagród w konkursach dotyczących przestrzeni publicznych i komercyjnych. Twórca ''Ogrodu Snu'' zrealizowanego w ramach wystawy Zieleń to Życie wspierającego działania Fundacji Ewy Błaszczyk ''AKOGO?''. Uczestnik Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, gdzie tworzy autorskie realizacje ogrodów pod cyklicznym tytułem ''Protest Garden'' zwracające uwagę społeczną na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem oraz tymi, wynikającymi ze zmian klimatycznych. Twórca idei "zarastania" w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Propagator wprowadzania zasad gospodarki obiegu zamkniętego do architektury krajobrazu. W swoich działaniach komercyjnych kieruje się zasadą ''Ogród to też dom'' wskazującą na funkcjonalny charakter przestrzeni przy domach jednorodzinnych. Dyrektor artystyczny IN GARDEN - Festiwalu Sztuki Ogrodów i Przestrzeni Publicznej. Koordynator Festiwalu Landart’u i Sztuki Ludowej Etno Młyn.
Inżynier środowiska, który został architektem krajobrazu. Projektuje i buduje miasta przystosowane do klimatu. Brał udział w ponad 100 projektach na całym świecie, wykorzystując rozwiązania oparte na naturze w celu zwiększenia bioróżnorodności, ochrony przeciwpowodziowej i komfortu cieplnego. Jest także doktorantem na Uniwersytecie Kopenhaskim i Uniwersytecie Aalto w Helsinkach.
Specjalista w zakresie projektowania zieleni naturalistycznej. W 2014 roku obronił pracę habilitacyjną na podstawie monografii: Natura modelowana, Elementy naturalistyczne w kompozycji urbanistycznej. Posiada uprawnienia projektowe z zakresu konserwacji zieleni zabytkowej. Autor 56 i współautor 11 publikacji naukowych, 16 komunikatów i 5 publikacji popularnych. Autor 168 projektów z zakresu architektury krajobrazu, 14 ekspertyz i 56 prac inwentaryzacyjnych z oceną wartości zieleni. Autor 24 projektów i opracowań dotyczących rewaloryzacji zieleni zabytkowej, autor projektów 29 nowych parków i zieleńców; projektu koncepcyjnego Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie; projektu zieleni dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie; projektu parku Góra Antonia w Rudzie Śląskiej (największego na świecie obiektu parkowego z zastosowaniem fitostabilizacji i fiotoremediacji) i projektu rewaloryzacji jedynego na świecie historycznego parku o surrealistycznym planie przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno Uzdrowiskowym w Rabce Zdroju. Autor i współautor programów komputerowych i stron internetowych do doboru materiału roślinnego. Nominowany w 2007 roku do nagrody Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kategorii „Projekty i programy”. Wyróżniony w 2009 roku przez Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy z SARP O.Katowice - Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Kategoria Urbanistyka: Renowacja zieleńca oraz terenów wokół Kościoła Parafialnego w Zabrzu – Kończycach. Autor projektu zieleni do projektu modernizacji ul.Akademickiej na trakt pieszy, za którego realizację Miasto Gliwice uzyskało w 2015 r. Nagrodę Ministra Infrastruktury i Rozwoju w kategorii Modernizacja Roku.
Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz – od 2021r. – Architekt Miasta Gdańska. Stypendysta Fulbrighta, aktywnie zaangażowany w prace komitetów naukowych w ramach struktur Polskiej Akademii Nauk oraz stowarzyszeń profesjonalnych (m.in. ISOCARP, TUP, ICOMOS-u oraz TICCIH). Pracuje także przy planowaniu i realizacji różnego rodzaju projektów i przedsięwzięć urbanistycznych, związanych przede wszystkim z transformacją i odnową miast.
Doktor nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Edukator i prezes Fundacji Dzieci w Naturę. Współautor projektu zieleni na nagrodzonym osiedlu „Nowy Strzeszyn” w Poznaniu. Popularyzator czwartej przyrody w miastach i autor ebooka "Czwarta przyroda: sukcesja przyrody i funkcji nieużytków miejskich". Organizator powstania pierwszej Stacji Natura (Żabie Doły w Zielonkach). Współautor - razem z Archigrest i Kają Kusztrą - stałej ekspozycji i ścieżki edukacyjnej po czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego. Inicjator i popularyzator sadzenia pierwszych lasów kieszonkowych w Polsce metodą Miyawaki (Zielone Miasto Poznań). Autor instalacji o bioróżnorodności na wystawie „Antropocen” w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK zorganizowanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie, Specjalista ds. ochrony środowiska, ekolog krajobrazu, botanik. W pracy naukowej specjalizuje się w aspektach związanych z usługami ekosystemowymi jakie zieleń miejska dostarcza mieszkańcom miast oraz ich kwantyfikacji. Prowadzi interdyscyplinarne prace, w których łączy badania różnorodności biologicznej, badania społeczne nad preferencjami mieszkańców miast, z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi, jak analizy zobrazowań satelitarnych i narzędzia GIS. Prowadzi projekty i prace wdrożeniowe związane z wprowadzaniem rekreacji w terenach cennych przyrodniczo. Zdobywała doświadczenie w czasie staży badawczych m.in. w University of Greenwich w Wielkiej Brytanii, w latach 2017-2020 pracowała w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii PAN W Łodzi w międzynarodowym projekcie ENABLE (Biodiversa), w którym rozwijała swoje międzynarodowe doświadczenie w zakresie planowania zielonej infrastruktury w miastach.
Profesor uczelni w Instytucie Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie. Architekt krajobrazu, ekolog krajobrazu i fitosocjolog. W pracy badawczej od 25 lat zajmuje się zielenią miejską i jej roślinnością. Prowadzi interdyscyplinarne prace, w których łączy badania różnorodności biologicznej zieleni miejskiej, preferencji mieszkańców i z zespołem wykonuje innowacyjne badania nad obliczaniem świadczeń ekosystemów. Prowadzi projekty i prace wdrożeniowe związane z gospodarowaniem ekosystemów miejskich. Autor lub współautor kilkunastu grantów naukowych i blisko stu publikacji naukowych. W tym książek - Fitosocjologia stosowana (2014; SGGW), Wpływ naturyzacji parku miejskiego na różnorodność florystyczną runa i trawników parkowych (2013; Wieś Jutra), Zbiorowiska roślinne Polski – Lasy i zarośla (2012; PWN) i Atlas turzyc z kluczami do oznaczania gatunków (2018; Multico). Wykonawca ponad dwustu inwentaryzacji, projektów wdrożeniowych związanych z zielenią i ekspertyz. Opracował z zespołem bazę gatunków rzadkich w Warszawie i na tej podstawie wyznaczył ostoje bioróżnorodności, jako jednostkę planistyczną, co pozwoli ochronić 40% najcenniejszych stanowisk w mieście. Współautor pierwszego w Warszawie parku ekologicznego. Wraz z Fundacją Sędzimir opracował standardy pielęgnowania zbiorników wodnych uwzgledniające potrzebę ochrony ich bioróżnorodności.
Dr Victor Beumer uzyskał stopień doktora w dziedzinie ekologii krajobrazu w 2008 roku. W latach 2008-2018 pracował dla holenderskiego instytutu wiedzy Deltares w zakresie adaptacji do klimatu w miastach i rozwiązań opartych na przyrodzie. W 2018 roku założył własną firmę zajmującą się bioróżnorodnością i adaptacją klimatu w środowisku zabudowanym. Obecnie jest stowarzyszonym specjalistą ds. fundacji Environment for GIB w Szwajcarii, starszym konsultantem ds. ekologii w firmie inżynieryjnej Aveco de Bondt w Holandii oraz starszym kierownikiem ds. badań Climate-proof Cities w Earthwatch Europe w Wielkiej Brytanii. Dla Earthwatch Victor zainicjował w 2020 r. brytyjski program Tiny Forest, który obecnie istnieje w 148 Tiny Forests w Wielkiej Brytanii. Tiny Forests to małe lasy miejskie posadzone metodą Miyawaki, co skutkuje szybko rosnącymi, rodzimymi lasami. Społeczności lokalne są włączane i angażowane w program, w którym organizowane są wydarzenia z zakresu nauki obywatelskiej w celu monitorowania wzrostu i rozwoju, a także bioróżnorodności i adaptacji do klimatu.
Krytyczka architektury, redaktorka naczelna magazynu i portalu Architektura&Biznes, poświęconego współczesnej architekturze, designowi i zrównoważonemu rozwojowi miasta. Redaktorka książek o architekturze, jurorka konkursów architektonicznych, ekspertka zajmująca się rozwojem miasta i architekturą współczesną. Autorka licznych artykułów poświęconych krytyce architektonicznej. Obecnie prowadzi badania nad rozwojem współczesnego Krakowa.
Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wydziału ogrodniczego. Szkółkarz z dwudziestoletnim doświadczeniem, producent roślin dla terenów zieleni, w wolnych chwilach projektuje ogrody dla przyjaciół. Członek Zarządu Związku Szkółkarzy Polskich, przedstawiciel Polski w Europejskim Związku Szkółkarzy (ENA), stowarzyszeniu koordynującym ogólnoeuropejski program Green Cities w którym Związek Szkółkarzy Polskich bierze czynny udział. Współpomysłodawca i koordynator wystaw Ogrody Daisy podczas Daisy Dais w Pszczynie oraz współorganizator targów szkółkarskich Silesia Plants.
Ekspertka w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. Pracując jako specjalistka ds. małej retencji w spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów. W latach 2009–2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 r. wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o. Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature Based Solutions. Od czerwca 2022 pełni funkcję prezesa w Stowarzyszeniu Architektury Krajobrazu.
Profesor uczelni w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Dendrolog i specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni. Od 2018 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Tematyka prac naukowo-badawczych obejmuje zagadnienia: rozpoznanie stanu dendroflory Pomorza Zachodniego, biologia i aklimatyzacja roślin drzewiastych w warunkach Pomorza Zachodniego, projektowanie i zarządzanie terenami zieleni, techniki i technologie stosowane w terenach zieleni i w diagnostyce drzew, cechy biologiczne i biotechniczne oraz rozmnażanie roślin drzewiastych. Autor i współautor łącznie ponad 450 publikacji naukowych, popularnonaukowych, opracowań książkowych, eksperckich, arborystycznych, branżowych, projektów wdrożeniowych, edukacyjnych oraz licznych opinii sądowych i projektów terenów zieleni (w tym założeń zabytkowych i ogrodów dendrologicznych). Współautor opracowania pn. „Wytyczne dla krajowego systemu ochrony terenów zieleni i zadrzewień” oraz kierownik zespołów opracowujących standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni Szczecina, Stargardu i Polic. Koordynator prac realizacyjnych powstających obiektów w zakresie wymagań przyrodniczo-ekologicznych oraz edukacyjnych.
Architektka krajobrazu z zacięciem do grafiki użytkowej, design’u i place brandingu, założycielka wrocławskiej pracowni projektowej KA KOBIERSKA zajmującej się projektowaniem przestrzeni publicznych. Laureatka konkursów i autorka opracowań, projektów wdrożeniowych związanych z rozwiązaniami NBS, w tym gospodarowaniem wodami opadowymi. W pracy zwraca szczególną uwagę na wykorzystanie potencjału inżynieryjnego ekologicznych rozwiązań, projektowanie w zgodzie z naturą, siedliskiem, szacunek do zastanego miejsca, oszczędność formy. Jest współlaureatką III nagrody (ex aequo) w konkursie FUTUWAWA 2021 „Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?” za pracę Warszawski SZEPT. Od czerwca 2022 pełni funkcję członkini Zarządu w Stowarzyszeniu Architektury Krajobrazu.
Firma zbudowana na wiedzy i doświadczeniu założyciela. Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. Od 2014 zajmuję się promowaniem idei tworzenia łąk kwietnych i ochroną bioróżnorodności polskich miast i wsi. W ciągu kilku lat „kwietna rewolucja” stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na terenach wiejskich gdzie ochrony wymagają istniejące łąki. Bardzo ważne jest jednocześnie odpowiednie zagospodarowanie terenów inwestycyjnych i miejsc produkcji rolnej, które ze względu na swoją wielkość mają kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Dlatego wspólnie z naukowcami i organizacjami opracowuje rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną tj. pasy kwietne dla rolnictwa, mieszanki łąk kwietnych na tereny przemysłowe i farmy fotowoltaiczne, lasy kieszonkowe czy raje dla dzikich zapylaczy. Czerpie inspiracje z idei ogrodnictwa permakulturowego, którego różne rozwiązania wykorzystuje do działań w „Kwietnym Gospodarstwie” nad rzeką Rawką w gminie Bolimów.
Nagrywa filmy, robi zdjęcia, organizuje warsztaty i spotkania. Tworzy różnego rodzaju kampanie edukacyjne i projekty społeczno-artystyczne, w których to stara się w kreatywny i ciekawy sposób opowiedzieć o istotnych kwestiach. Współpracuje z instytucjami, organizacjami i niezależnymi artystami, realizuje projekty niezależnie, a także w ramach działalności Fundacji MI-RO-RO. W ostatnich trzech latach prace artystki związane są z ochroną środowiska naturalnego, promocją nauki, zrównoważonego rozwoju miast i wsi oraz ekologicznej turystyki. Inicjatorka projektu BEES ON MY WAY
Ekspert ds. przygotowywania dokumentacji i analiz wpływu realizacji inwestycji na środowisko. Koordynator i inżynier nadzoru ds. wdrażania działań minimalizujących i kompensujących negatywne oddziaływania realizacji inwestycji infrastrukturalnych na przyrodę i bioróżnorodność. Autor i inicjator licznych projektów czynnej ochrony gatunków i siedlisk oraz projektów edukacyjnych